Sprendimas Lukiškių aikštei
GEDIMINAIČIŲ STULPAI - TAUTOS NAMAI
IDĖJA"Gediminaičių stulpai - Tautos namai" KONCEPCIJAKodėl Gediminaičių stulpai"Liftu" į apžvalgos aikštelę (70m aukštis) VIDEOLukiškių aikštės KONCEPCIJA"Gediminaičių stulpai-Tautos namai" (Klasikinis ) VIDEO"Gediminaičių stulpai-Tautos namai" (Modernus) VIDEOModernus ir istoriškai vertingas. FOTO Istorinės Lukiškių aikštės nuotraukosAsiliepimai apie idėją"...Vardan tos Lietuvos vienybė težydi!"PRITARIU IdėjaiKontaktai
Lukiškių aikštės fiziniai parametrai ir praktiniai pastebėjimai
Lukiškių aikštės urbanistinio formavimo principai
Problemos algoritmas
Kodėl reikalingas unikalus ir šį laikmetį atitinkantis, netradicinis sprendimas
Naujosios Vilniaus architektūrinės kalvos
Kodėl siūlomas būtent toks aukštis. Vilniaus panorama iš 70m ir 50m aukščio
Aukštuminiai pastatai palyginimui
Palyginimui pagal plotus
Ar galime?
Problemos algoritmas

 Lietuvos Respublikos Seimas savo 1999 m. vasario 11 d. nutarimo Nr. VIII – 1070 Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų pirmuoju straipsniu patvirtino, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su Laisvės kovų memorialiniais akcentais.

Antruoju straipsniu patvirtino, kad Lukiškių aikštė Vilniuje, kaip istoriškai susiformavusi vientisa urbanistinė erdvė, turi atlikti valstybinę reprezentacinę ir kartu visuomeninę funkciją. Projektiniai sprendiniai turi apimti ir suderinti šias abi funkcijas – įkomponuoti pastatą Gedimino pr. 40 ir Aukų gatvę bei įvertinti Pamėnkalnio (Taurakalnio) urbanistinių sprendimų perspektyvą.

Šio nutarimo trečiasis straipsnis numatė, kas ir kaip privalo nutarimą vykdyti.


2000 m. spalio 17 d. Seimas priėmė įstatymą
Dėl Lukiškių aikštės Vilniuje, pavedė aikštės reikalus tvarkyti Vyriausybei, tačiau Prezidentas V. Adamkus įstatymą vetavo, motyvuodamas tuo, kad įstatyme reglamentuoti klausimai neturėtų būti įstatymu reglamentuojamas dalykas, o šiuos klausimus turėtų spręsti Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į Seimo pareikštą nuomonę. Taip sostinės reprezentacinės valstybinės aikštės statusas, Prezidento nuomone, buvo prilygintas eilinei, savivaldybės žinioje esančiai miesto aikštei, skverui ar gatvei.


Tai buvo lūžio taškas bendroje Lukiškių aikštės plėtros ideologijoje ir koncepcijoje. Problemos algoritmą (fundamentiniai problemos aspektai, politinis ir socialinis užsakymas, profesinė veikla, reprezentacija, dizainas) galima iliustruoti schema (5 pav.).*                                                                                      5 pav.

* A. Vyšniūnas. Lukiškių aikštė – socialinio užsakymo evoliucija. Paminklas laisvės kovų dalyviams ar simbolis „Laisvė“? Urbanistika ir architektūra, 2008, Nr.32(4) p.207-208