Sprendimas Lukiškių aikštei
GEDIMINAIČIŲ STULPAI - TAUTOS NAMAI
IDĖJA"Gediminaičių stulpai - Tautos namai" KONCEPCIJAKodėl Gediminaičių stulpai"Liftu" į apžvalgos aikštelę (70m aukštis) VIDEOLukiškių aikštės KONCEPCIJAArchitekto žvilgsniu "Gediminaičių stulpai-Tautos namai" (Klasikinis ) VIDEO"Gediminaičių stulpai-Tautos namai" (Modernus) VIDEOModernus ir istoriškai vertingas. FOTO Istorinės Lukiškių aikštės nuotraukos"...Vardan tos Lietuvos vienybė težydi!"PRITARIU IdėjaiKontaktai
 
Asiliepimai apie idėją
                                                           
Atsiliepimas apie Artūro Kurtinio
,,Gediminaičių stulpai – Tautos namai“
projektą

 

Pasitaikė proga susipažinti su Artūro Kurtinio projektu ,,Gediminaičių stulpai – Tautos namai“, parengtu statyti Vilniaus Lukiškių aikštėje. Idėja statyti šioje aikštėje Gediminaičių stulpus, kaip paminklą  mane labai sužavėjo, juolab tokius, kokių projektą parengė Artūras Kurtinys. Tai būtų ne tik aikštės akcentas, bet ir akcentas Vilniui, paminklas visai Lietuvai, nuolatinis priminimas visiems apie garbingą Lietuvos praeitį, skatinimas didžiuotis jos dabartimi ir ją kurti bei puoselėti. Juk tokio Lietuvą išaukštinančio paminklo nėra nei Vilniuje, nei visoje Lietuvoje! Be to, idėją Vilniuje statyti ,,Tautos namus“ puoselėjo dar M. K. Čiurlionis.

Iš pirmo žvilgsnio stebina didelė paminklo apimtis ir aukštumas. Bet tik toks jis ir atkreiptų visų – ir vilniečių, ir visų lietuvių, ir Lietuvos svečių dėmesį! Pasaulyje žinoma nemažai stipriai išsiskiriančių iš aplinkos paminklų, kurių žmonės iš karto nepriėmė (taip buvo nutikę ir su Eifelio bokštu Paryžiuje), bet einant laikui jie tapo tautų simboliais. Taip, matyt, nutiktų ir su Gediminaičių stulpais.

Projektas priimtinas dar ir dėl to, kad jo viduje numatytos gausios erdvės ekspozicijoms, apžvalgos aikštelėms, jis pats iš stiklo ir beveik permatomas. Didelį įspūdį paliko ir nufilmuota medžiaga, parodanti kokius Vilniaus vaizdus žmonės matytų nuo paminklo viršaus. Tai ypač domintų turistus, o tai yra irgi vienas iš svarbiausių tokios apimties ir aukštumo paminklo privalumų. Be to, tokio paminklo niekur pasaulyje nėra.

O jeigu į šiuos Stulpus perkėlus dar ir naująjį, tačiau itin neaidžiai skambantį naująjį Vilniaus Karilioną iš Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios bokšto (ten jam netikusi  aplinka: garsą slopina medžiai, gatvėje gaudžia automobiliai, jo beveik nesigirdi Lukiškių aikštėje), būtų išvis nuostabu!

Esu ne architektas, tačiau manau, kad pats Gediminaičių stulpų, o kartu ir Tautos namų projektas, jo aplinka bei tekstinė argumentacija parengti profesionaliai ir suprantamai.

Džiaugčiausi ir didžiuočiausi, jeigu ,,Gediminaičių stulpai – Tautos namai“ būtų pastatyti Vilniaus Lukiškių aikštėje.

Pagarbiai –

                                                                                    Eduardas Balčytis

Šiaulių universiteto profesorius emeritas,
menotyros mokslų habilituotas daktaras


2016-01-06, Šiauliai